Kişisel irtibat yetkilisi
igus® Turkey

Güzeller Org. San. Bölg. Galvano

Teknik San. Sit. Cumhuriyet Cad. 2/32

P.K. 41400 Gebze / Kocaeli

+90-444 63 51
+90-262 502 14 19

Covid-19: Köln merkez binasında alınan önleyici tedbirler

Birkaç istisna dışında tüm igus motion plastics ürünleri Köln'deki merkezimizde üretilmektedir. Buradaki üretim şu anda tam kapasite ile çalışıyor ve iki tedarikçi stratejisini istisnasız olarak yıllardır uyguladığımız için tedarik zincirinde şu ana kadar neredeyse hiç problem olmadı.
 
Daha da önemlisi Şubat 2020'nin başından bu yana Köln üretim tesisinde hem yetkiler tarafından belirlenmiş hem de bunların daha da ötesinde 250'den fazla önleyici tedbir uyguladık.  Örneğin, bir Köln enstitüsü ile işbirliği içinde ziyaretçilerimize ücretsiz hızlı testler sunuyoruz ve kendi tesislerimizde kendi kendine toplayıcılar için bir drive-in kurduk.
 
05 Ocak itibariyle uygulanmaya başlanan kısıtlamalar teslimat kabiliyetlerimizi etkilememektedir.


Köln'de temassız toplama

Temassız toplama için arabalı hizmet

Yeni hizmet "hareketli plastikler kullanıma hazır" 
 
Ürünleri sipariş edin ve igus'tan kendiniz teslim alın: Müşterilerimiz, gerekli plastik bileşenleri daha da hızlı elde etmek için şu anda bu yeni teslimat seçeneğini kullanabilirler.
 
Köln Porz-Lind'deki igus tesislerinde,  ürünlerini kendileri teslim almak isteyenler, posta yoluyla bir teslimat onayı aldıktan sonra ana binanın önünde  belirli bir noktada durabilir. Bu noktada, interkom üzerinden giriş yaparlar ve bir igus çalışanı, sipariş edilen hareketli plastikleri doğrudan arabanın bagajına yükler. Hizmet tamamen temassızdır ve mesafe ve hijyen kurallarına uygundur.  


Hızlı corona testi

Tüm ziyaretçiler için negatif korona testi sonucu zorunludur


İster müşteri, ister iş başvurusu yapan kişiler, ister gerekli işi yapmaya veya yeni ekipman kurmaya gelen teknisyenler olsun, 2 Kasım'dan itibaren salonlarımıza giren tüm yeni ziyaretçilerin negatif korona testi sonucu sunması gerekmektedir. Köln şehir merkezindeki bir enstitü ile işbirliği içerisinde, uzun bekleme sürelerini önlemek için hızlı testler sunuyoruz. Sonucu yalnızca 10 dakikada alabilirsiniz.  


Tedbirler Kasım 2020

Kasım 2020'den itibaren ek tedbirler

Hızla artan enfeksiyon sayıları nedeniyle, halihazırda kapsamlı olan önlemlerimizi yeniden yoğunlaştırıyoruz:

  • Yemek saatlerinde yoğunluğu azaltmak için şirket arazisinde ek yemekhaneleri yeniden açıyoruz.  
  • Koltukları Pleksiglas levhalarla yeniden bölümlendiriyoruz.
  • Gelen mallar bölümü, tedarikçilerin artık binaya girmesine gerek kalmaması için dışarıya taşınıyor.
  • İş başvurusu görüşmeleri ve açık ziyaret günleri artık sadece sanal olarak gerçekleşiyor. Yalnızca negatif corona testi sonucunun sunulması halinde şahsen yapılabiliyor.


Tatilden dönen çalışanlar için Covid-19 testleri

igus'ta tatilden dönen tüm çalışanlar için ücretsiz Covid-9 testleri

13 Temmuz'dan itibaren tatilden dönen ve fiziksel olarak tesiste çalışmaya devam eden tüm çalışanlarımıza koronavirüse karşı ücretsiz test imkanı sunuyoruz.
 
Test, Köln'de tanınmış Quade laboratuvarının iş birliğiyle gerçekleştiriliyor. Testler igus tesislerinde haftada bir kez, Köln'de şehir merkezinde bulunan laboratuvarda ise tüm hafta boyunca yapılmakta.


Sıkı hijyen yönetmelikleri ile saha hizmeti

Saha hizmeti çalışanlarımız için hijyen gereksinimleri


11.05.2020 tarihinden itibaren saha hizmeti çalışanlarımızın sıkı hijyen koşulları altından müşterileri ziyaret etmelerine yeniden izin verildi.
 
Müşteri ziyareleti sadece yazılı bir davet gönderilmesi durumunda gerçekleştirilecek.
 
Ziyaret sırasında satış personeli her zaman asgari sosyal mesafeyi koruyacak, randevudan önce ellerini iyice yıkayarak dezenfekte edecek ve bir maske takacak.
 
Tüm satış temzilcilerine dezenfektan ve yüz maskeleri dağıtıldı.


Köln'den Yüz Koruyucu Siperlikler

Bağış: Yüz Koruyucu Siperlikler için 100.000 kafa bandı

Enjeksiyon kalıplama sayesinde büyük miktarlar hızlıca üretilebilmekte ve böylece doktorlara ve hemşirelere yardım çabucak ulaşabilmekte

"Yüz koruyucu siperlikler" için gerekli bileşenleri geri dönüştürülmüş iglidur A200 malzemesinden enjeksiyon kalıplama yöntemiyle üretiyoruz.
 
Takım mağazamızın yöneticisi Dr. Thilo Schultes şöyle diyor: "Uygun bir takımla Köln 'deki fabrikada haftada 10.000'den fazla baş koruyucu siperlik üretilip dağıtılabiliyor. Bu bizim kafa bantlarını hızlıca ve çok daha düşük maliyetlerle seri olarak üretmemizi sağlıyor".
 
İlgili takımı masraflarını kendimiz karşılayarak ürettik. İlk 100.000 kafa bandı ücretsiz olarak dağıtılıyor, daha sonraki partiler üretim maliyeti karşılığında temin edilebilecek. Eğer net gelir elde edersek bunları da bağışlayacağız.
 

 


El dezenfeksiyonu

El dezenfeksiyonu


Şirket genelinde tüm girişlere, sağlık birimlerine, kantinler ile diğer pek çok alana el dezenfektan dispenserleri kuruldu.
 
Buna ek olarak kapı ve pencere kulpları, korkuluklar, masa yüzeyleri, sağlık birimleri vb. gibi nevraljiye neden olabilecek yüm yüzeyler için temizlik aralıkları önemli oranda kısaltıldı.
 
Ana girişte küçük el dezenfektanlı şişelerini "yanınızda götürebilirsiniz".
 


Girişte ateş ölçümü ve yüz maskeleri

Ate ölçümü ve yüz maskeleri


Girişlerde her gün tüm çalışanların ateşi ölçülüyor. Virüslerin yayılmasını mümkün olduğunca önlemek için bir yüz maskesi veriliyor ve maskenin takılması zorunlu tutuluyor. Bu amaçla üretim ve kantin bölümünde görev yapan çalışanlara meşakkat ödeneği veriliyor.
 
Buna ek olarak mümkün olduğu yerlerde kapı kollarıyla teması önlemek için binadaki tüm kapılar açık tutuluyor.
 
Elektronik puantörler de temassız cihazlarla değiştirildi.
 
Grup hâlinde şirket binasına giren kişi sayısını sınırlamak için yeni bir talimat verilene kadar herhangi bir müşteri, çalışan adayları veya şirket dışından herhangi bir kişi almayacağız.


Çalışan bilgileri

Çalışan bilgileri


Tüm şirket genelinde hijyen kurallarının yer aldığı afişler mevcut. Bunlar içerisinde düzenli el yıkama ve dezenfeksiyon, hapşırma ve öksürme ile ilgili etiketler, ellerini kullanma girişimi ile birlikte sağlıklı beslenme, temiz havada bol egzersiz, kışlık giysiler vb. ile ilgili bilgiler yer alıyor.
 
Bunun yanı sıra Covid-19 semptomlarının nasıl tanınacağı ve bu durumda ne yapılacağı hakkında bilgiler de veriliyor.
Bu bilgiler e-posta yoluyla da gönderildi ve çalışan portalında ayrı bir blog mevcut.
 
Ayrıca açık tutulması yasak kapılarda, bu kapıları dirseğinizi kullanarak nasıl kolayca açabileceğinizi gösteren bir tabela bulunuyor.
 


Mesafe kuralları

Mesafe kuralları


İnsanlara yürürlükteki 2 metre sosyal mesafe kuralını görsel olarak hatırlatmak için yüksek insan trafiğinin gerçekleştiği tüm alanlara uygun yer işaretleri koyuldu.
 
Bu alanlar içerisinde, örneğin, kantin, soyunma odalarına giden yollar, resepsiyon veya puantörlerin önündeki alanlar yer almakta


Fabrika görünümü

Üretimde personel yoğunluğu


 
Virüsün bulaşmasını mümkün olduğunca önlemek için personel yoğunluğu çarpıcı biçimde azaltıldı. Üretimde personel yoğunluğunu dengelemek için 3 vardiyalı sisteme geçildi.
 
Buna ek olarak çalışmanın mümkün olduğunca çalışanlar arasında en az 2 metrelik mesafe olacak şekilde gerçekleştirilmesine dikkat ediliyor.
  
Mutlak surette gerekli olan toplantılar, asgari sayıda kişiyle ve belirtilen mesafe kurallarına uygun şekilde veya mümkünse İnternet üzerinden gerçekleştiriliyor.


Evden çalışan igus çalışanları

Satış ve yönetim departmanında personel yoğunluğu


Tesiste bulunması zorunlu olmayan tüm çalışanlar 13.03.2020 tarihinden beri evden çalışıyor. Bu nedenle tesiste kalan birkaç çalışanın arasındaki sosyal mesafe oldukça geniş.
 
Evden çalışan tüm çalışanlar tam uzaktan erişime sahip ve tam erişim erişim için telefonları buna göre yönlendirildi.
 
Microsoft Teams gibi araçlar sayesinde müşteriler sanal ziyaretlerde tam danışmanlık hizmeti almayı sürdürebiliyor. ​
 
İç toplantılar da sadece İnternet üzerinden gerçekleştiriliyor.


Kantinler

Kantinler


İçinde bulunduğumuz durumda bile çalışanlarımıza mümkün olan en iyi catering hizmetini sunmak istiyoruz. Maksimum güvenlik sunmak için bir haftada 5 yeni ek kantin inşa edildi.
 
Artık self servis tezgahları ve içecek istasyonları yok. Kantin personelinin çakışan vardiyaları askıya alındı.
 
Bununla birlikte nakit kullanımından tamamen vazgeçtik ve şu anda daha önce de ücretsiz olan kahvaltı ve öğle yemeğine ek olarak tüm öğünleri ücretsi olarak sunuyoruz.


igus fanrikası önden görünüş

igus çalışanları için başka neler yapabiliriz?


Mevcut durum nedeniyle önceden rezerve edilmiş tatilleri iptal etmek zorunda kalan çalışanlar, tatillerini 2021 sonuna kadar sürdürebilirler.
 
Mesai saatleri çalışanların çocuklarıyla daha fazla ilgilenebilmesi için mümkün olduğunca esnek bir şekilde tasarlandı.


igus'ta durum nasıl?


CEO Frank Blase, bu videoda 31.03.2020 itibariyle mevcut durumu açıkladı.