Kişisel irtibat yetkilisi
igus® Turkey

Güzeller Org. San. Bölg. Galvano

Teknik San. Sit. Cumhuriyet Cad. 2/32

P.K. 41400 Gebze / Kocaeli

+90-444 63 51
+90-262 502 14 19

igus®, Mura Technology Limited'ın kimyasal geri dönüşümüne yatırım yapıyor


Cat-HTR teknolojisi, 20 dakikada plastik atıktaki kaynakları geri kazanıyor


Her yıl dünyamızdaki okyanuslarda sekiz milyon ton plastik birikiyor. Bu kayıp kaynakların değeri ise yaklaşık 80 milyar ABD doları. Sorun: şimdiye kadar plastiğin büyük bölümü yakılmaktaydı ve sadece yüzde 14'ü geri dönüştürülmekteydi. Karma atık her zaman tüm dünyayı ilgilendiren bir konu olmaya devam ediyor, teknik olmayan plastikler durumunda ise bu 100 ilâ 1,000 kat daha fazla. Bu noktada Mura Technology Limited'in kimyasal geri dönüşümü yeni çözümler sunuyor.
 
Patentli Katalitik Hidrotermal Reaktör (kısaca: Cat-HTR) teknolojisi 2007 yılında geliştirildi ve 10 yıl boyunca Avustralya'daki bir pilot tesiste test edildi. Cat-HTR teknolojisi ile daha önce geri dönüştürülmesi imkansız olan plastik atık, 20 dakikada tekrar petrole dönüştürülebilmektedir; bu, fosil yakıtların yer altından çıkarılmasından çok daha kaynak verimli bir yöntemdir. Hücreleri ayırmak ve tekrar bir araya getirmek için sadece su, yüksek sıcaklık ve basınç kullanılmaktadır. Bir tesis tek başına yılda 20,000 ton plastik işleyebilmekte ve CO2 çıkışını 28,180 ton azaltabilmektedir. Bu, yılda 5,983 otomobilin tüketimine veya 4,914 evin yıllık enerji ihtiyacına karşılık gelmektedir.

Geleneksel plastik geri dönüşümü ve Cat-HTR ile geri dönüşüm

Geleneksel plastik geri dönüşüm şeması

chainge programında igus tarafından da kullanılan geleneksel plastik geri dönüşümünde tüm atığın parçalanmadan önce bileşenlerine ayrıştırılması gerekir. Granüller daha sonra enjeksiyon kalıbı yöntemi veya ekstrüzyon yoluyla yeni polimer ürünler üretmek için kullanılabilir.

Cat-HTR teknolojisi şeması

Cat-HTR teknolojisi, ayrıştırılmamış atık, 20 dakikada kaynaklardan tasarruf sağlayarak petrole dönüştürür. Ham petrol daha sonra yağlama gresi, bal mumu olarak veya yeni, yüksek kalite plastik granüller üretmek için kullanılabilir.

igus®, döngüsel plastik ekonomisini destekliyor

Ocak 2020 tarihinde igus, Mura Technology Limited'a ve dolayısıyla ilk ticari Cat-HTR tesisinin inşasına dört milyon İngiliz sterlini yatırım yaptı. Tesisin şu anda İngiltere'nin kuzey doğusunda, Teesside'da yer alan Wilton International fabrikasına kurulması planlanıyor. İnşaat çalışmaları 2020 yılında başlayacak.
 
Sürecin planlaması şu şekilde olacak: atık şirketleri geri dönüşüm hedeflerine ulaşmak için plastik atık sağlayacak. Daha sonra ham petrole yakın fiyattan satın alınabilecek petrol elde edilecek. İlk aşamada her yıl 80,000 tonun üzerinde plastik atığı işlemek için dört Katalitik Hidrotermal Reaktörün tamamı Teesside'a inşa edilecek. Mura daha sonra tüm dünyada lisans vermeyi ve daha fazla tesis inşa etmeyi planlamakta.