Kişisel irtibat yetkilisi
igus® Turkey

Güzeller Org. San. Bölg. Galvano

Teknik San. Sit. Cumhuriyet Cad. 2/32

P.K. 41400 Gebze / Kocaeli

+90-444 63 51
+90-262 502 14 19

igus®, Mura Technology Limited'ın kimyasal geri dönüşümüne yatırım yapıyor


HydroPRS teknolojisi, 20 dakikada plastik atıktaki kaynakları geri kazanıyor

Her yıl sekiz milyon plastik dünya okyanuslarına dökülüyor. Bu kayıp kaynakların değeri ise yaklaşık 80 milyar ABD doları. Sorun: şimdiye kadar plastiğin büyük bölümü yakılmaktaydı ve sadece yüzde 14'ü geri dönüştürülmekteydi. Dünya çapında karmaşık atık daima elde kalmaktadır. Teknik olmayan plastikler durumunda bu 100 ile 1,000 kat daha fazladır. İşte Mura Technology Limited kimyasal geri dönüşüm için sunduğu yeni çözümler.
 
Hidrotermal Plastik Geri Dönüşüm Çözümü (HydroPRS) 2007 yılında geliştirilmiştir ve 10 yıldan fazla süre boyunca Avustralya'da pilot bir tesiste denenmiştir. HydroPRS teknolojisi ile daha önce geri dönüştürülmesi imkansız olan plastik atık, 20 dakikada tekrar petrole dönüştürülebilmektedir; bu, fosil yakıtların yer altından çıkarılmasından çok daha kaynak verimli bir yöntemdir. Hücreleri ayırmak ve tekrar bir araya getirmek için sadece su, yüksek sıcaklık ve basınç kullanılmaktadır. Bir tesis tek başına yılda 20,000 ton plastik işleyebilmekte ve CO2 çıkışını 28.180 ton azaltabilmektedir. Bu, yılda 5,983 otomobilin tüketimine veya 4,914 evin yıllık enerji ihtiyacına karşılık gelmektedir.

Geleneksel plastik geri dönüşümü ile HydroPRS ile geri dönüşüm karşılaştırması

Geleneksel plastik geri dönüşüm şeması

chainge programında igus tarafından da kullanılan geleneksel plastik geri dönüşümünde tüm atığın parçalanmadan önce bileşenlerine ayrıştırılması gerekir. Granüller daha sonra enjeksiyon kalıbı yöntemi veya ekstrüzyon yoluyla yeni polimer ürünler üretmek için kullanılabilir.

Cat-HTR teknolojisi şeması

HydroPRS teknolojisi, ayrıştırılmamış atığı 20 dakikada kaynaklardan tasarruf sağlayarak petrole dönüştürür. Ham petrol daha sonra yağlama gresi, bal mumu olarak veya yeni, yüksek kalite plastik granüller üretmek için kullanılabilir.

igus, döngüsel plastik ekonomisini destekliyor


Gelecekte geleneksel geri dönüşüm daha fazla ilerleyemediğinde kimyasal geri dönüşüm gücünü gösterebilir. Mura'yı start-up aşamasında desteklemek ve teknolojinin dünya çapında atılım sağlamasına yardımcı olmak amacıyla igus 2020 Ocak ayında dört milyon İngiliz poundu yatırarak 201 baharında yatırımı toplam 5 milyon euroya çıkarmıştır. Bu destek ve farklı sponsorlukların ayarlanması ve genişletilmesi sayesinde ilk ticarı HydroPRS sistemi başladı. Şu anda İngiltere'nin kuzey doğusunda, Teesside'da yer alan Wilton International fabrikasına yapılıyor ve 2022'nin ikinci yarısında çalışmaya başlaması planlandı.

Sürecin planlaması şu şekilde olacak: atık şirketleri geri dönüşüm hedeflerine ulaşmak için plastik atık sağlayacak. Daha sonra ham petrole yakın fiyattan satın alınabilecek petrol elde edilecek. İlk aşamada her yıl 80,000 tonun üzerinde plastik atığı işlemek için dört Katalitik Hidrotermal Reaktörün tamamı Teesside'a inşa edilecek. Ayrıca, diğer yerlerin arasında Almanya'da, Amerika'da ve Asya'da daha fazla tesis kurulması planlanıyor.

Wilton Internatonal endüstriyel alanındaki yeni HydroPRS tesisi modeli Şu anda dünyanın ilk HydroPRS tesisi Wilton International'da İngiliz endüstriyel alanında geliştiriliyor.