Kişisel irtibat yetkilisi
igus® Turkey

Güzeller Org. San. Bölg. Galvano

Teknik San. Sit. Cumhuriyet Cad. 2/32

P.K. 41400 Gebze / Kocaeli

+90-444 63 51
+90-262 502 14 19


Hareketli plastikler ne kadar sürdürülebilir?

Plastik çok tartışılan bir malzeme. Yüksek performanslı polimerlerin kaynakların korunmasına ve çevreye katkı sağlayabileceğini biliyoruz ve bunu kurumsal eylemlerimizin odak noktası haline getirdik.
 
Plastiklere üç aşamada bakıyoruz: üretim sırasında, kullanımda ve ürünün kullanım ömrü sonunda. Bu sayfada hem ürünlerimiz açısından hem de igus'taki günlük yaşam açısından sürdürülebilirlik sorusuna cevaplarımızı gösteriyoruz. Henüz her şey cevaplanmış değil, ancak bazı şeyler için, özellikle sürdürülebilir üretim için, hala cevaplar ve çözümler üzerinde çalışıyoruz.

Çözümlenecek:

  • Ham madde üretiminden gaz ve kimyasalların emisyonu 
  • Kullanım sırasında aşınma 
  • Fosil ham madde yağına bağımlılık

Hedefler:

  • 2025'e kadar binalarımızın ve üretimimizin karbon nötr olmasını istiyoruz.

Öncesi ...

Plastiklerin ve parçaların üretimi

Diyagram enerji dengesi çelik, alüminyum, plastik

Enerji dengesi

1 m³³ plastik üretimi 1 m³³ çelik ya da alüminyuma kıyasla yaklaşık %50 daha az enerji gerektirir.

Plastiklerin yağ tüketimi grafiği

Yağ tüketimi

Yüksek performanslı plastik üretimi küresel yağ tüketiminin sadece %0.5'ine tekabül eder.

İkon flaş döngüsü

Güç tüketimi

Makine ve sistemlerimizin gücünü azaltıyoruz. %40 daha enerji tasarruflu olan enjeksiyon kalıplı makineler alıyoruz. Hedefimiz 2021'de üretimi arttırırken enerji ihtiyacını %15 azaltmak.

İkon döngüsü

%99 geri dönüştürüldü

Enjeksiyon kalıplı üretimden kalanların %99'u (yolluk, defolu parçalar) geri dönüştürülür ve üretim sürecine geri gelir.

İkon büyüteç camı

Temiz igus programı

Mıknatıslı folyo ve kılavuz plakaları gibi mekanik önlemler üretim sürecindeki makinelerden parçaların düşmesini ve atık olmasını engeller. 2021 hedefi bu atığı %80 oranında azaltmak.

Yeşil yazı ISO 14001'in önünde dünya

ISO 14001 onaylı

2019 yılından beri çevre politikamızı şeffaf ve anlaşılır kılmak amacıyla çevre yönetim sistemleri için tanınmış bir esas olan ISO standardı 14001 onaylıyız. Bu, CO2 nötr bir fabrikaya doğru ilerleyişimizde bize yardımcı olmaktadır.


Uygulamada ...

Uygulamada plastikler

Yağlama gerektirmez

Her yıl 27 milyon ton yağ dünya çapında çevreyi kirletiyor. Polimerlerimiz yağlama gerektirmez.

Yağ bidonu ve dünya

Dünya çapında satılan bütün yağların %50'si  çevreye gidiyor. (Kaynak: M. P. Schneider, 2006)

Yağ şişesi ve içme suyu şişeleri

1 litre yağ 1.000.000 litre içme suyunu kirletir. (Kaynak: Saskatchewan Association for Resource Recovery Corp., 2008)

Araba taslağı

Bir yolcu arabasının toplam yakıt tüketiminin üçte biri motordaki, dişli kutusundaki, tekerlerdeki ve frenlerdeki sürtünmeyi gidermek için kullanılır. (Kaynak: K. Holmberg, P Andersson, A Erdemir, 2012)

Yağ bidonlarıyla dünya haritası

Tahminlere göre yağlayıcı için dünyadaki talep yıllık olarak % 2 oranında artacak= 2019'da 45.4  milyon ton (Kaynak: The Freedonia Group, 2015)

Sürdürülebilirlik - dayanıklı ürünler

Kullanım ömrü

Polimerlerimiz aşınma için optimize edilmiştir. Koroyona uğramaz ve yağ ve kirden pislenmezler. Daha uzun süre kullanılabilirler ve sık değiştirilmeleri gerekmez. Test laboratuvarındaki sayısız testimiz sayesinde kullanım ömürlerini  tam olarak hesaplayabiliyoruz.

Daha sürdürülebilir - daha hafif

Hafif

Plastik çelikten daha hafiftir ve hareket için kullanılması gereken ağırlıktan dolayısıyla enerjiden tasarruf eder. Bir uçakta metal makaralı yataklar yerine yerine iglidur kaymalı yataklar kullanılırsa bu miktar kabaca 4 kg'dir. Bunun yine kerosen tüketimi üzerinde olumlu bir etkisi vardır.

Sürdürülebilirlik - daha az sürtünme

Enerji tasarrufu

Plastik ürünlerimiz tribolojik olarak optimizedir ve daha az sürtünme sağlarlar. Bu, daha az ağırlık ile bir uygulamada makine parçasını hareket ettirmek için daha az tahrik enerjisi kullanımını sağlar.

Sürdürülebilirlik - akıllı plastikler

Kestirimci bakım

Bileşenler ürün yaşam döngüsünün sonuna ulaşana kadar değiştirilmez - akıllı plastik ürün yelpazesinin ardında yatan düşünce budur. Sensörler aşınma durumunu gösterir ve parçalar gerçekten gerekli olduğunda değiştirilir; kaynaklar dikkatli ve sağduyulu bir şekilde kullanılır.

Sürdürülebilirlik - yatak değişimi

Değiştirilebilir parçalar

Lineer kılavuzlar için değişim yataklarımızı geliştirdiğimiz zaman aşınma meydana geldiğinde tüm uygulamayı değiştirme zorunda kalmamak en önemli düşüncelerimizden biriydi. Ray zarar görmez ve yatak gövdesi yeniden kullanılabilir. Bu kaynakları korur - ve aynı zamanda maliyetlerin düşmesini sağlamaktadır.

Sürdürülebilirlik - iglidur N54

Biyopolimerler

iglidur N54 ile genel amaçlı kullanılabilen ve %54 oranında yenilenebilir ham maddelerden oluşan bir standart kaymalı yatak geliştirdik. Biyopolimer yatak, bileşenlerin sürdürülebilir olabileceğini göstermektedir ve gelecekteki ürün geliştirmelerimizde bizi motive etmektedir.


Sonrası ...

Kullanıldıktan sonra plastikler

Geleneksel geri dönüşüm grafiği

chainge Geri dönüşüm Programı

2019 yılında hareketli kablo kanalları için hareketli kablo kanalı geri dönüşüm programı olan ''chainge''i başlattık. igus'tan ya da başka bir üreticiden kullanılmış hareketli kablo kanalları bize gönderilebilir. Bir değer kuponu alırsınız, türe göre ayırıp bileşenleri kendimiz kullanıyoruz ya da onları geri dönüşüm ortaklarımıza iletiyoruz.

Hidro Plastik Geri Dönüşüm Çözümü grafiği

Plastic2Oil

20 dakika içerisinde ayrıştırılmamış plastik atığı ham petrole dönüştürmek için yeni bir teknoloji olan HydroPRS (Hidro Plastik Geri Dönüşüm Çözümü)kullanan Mura Technology şirketine 5 milyon euro yatırım yaptık. Kaynakları basınç, ısı ve suyla korumak. İlk büyük ölçekli tesisinin yapımı 2021 yılının Nisan ayında başladı.


Kaynakları koruma amaçlı aldığımız diğer önlemler