Kişisel irtibat yetkilisi
igus® Turkey

Güzeller Org. San. Bölg. Galvano

Teknik San. Sit. Cumhuriyet Cad. 2/32

P.K. 41400 Gebze / Kocaeli

+90-444 63 51
+90-262 502 14 19

chainflex® SFP "yarı mamul ürün"

chainflex® SFP üretim süreci

Rekabet gücü ve verimlilik, her zaman makine aksamı üreticileri ve otomasyon uzmanlarının üstesinden gelmek zorunda kaldığı konular olmuştur. 2009 yılından itibaren başlayan ekonomik gerileme, yalın ve verimli süreçlere daha fazla odaklanılmasına yol açmıştır. Ancak edinilen tecrübeler, satışa hazır çözümlerin sürdürülebilir kaldıraç verimlilik potansiyeline uygun olmadığını giderek daha fazla gözler önüne sermektedir. Bunun nedeni eğilimin süreçleri hızlandırmaya ve maliyetleri azaltmaya yardımcı olan giderek artan özel tasarım makine aksamlarına ve sistemlere doğru kaymasıdır – bu aynı zamanda bileşen üreticilerini ayırmayan bir geliştirmedir. Bunun içerisinde yalnızca uygun ürünler değil, aynı zamanda kısa teslimat süreleri, uzun kullanım ömürleri ve yeni gereksinimlere uyarlanabilme esnekliği yer almaktadır.
 
igus® bu tehlikeyi henüz 2007 yılında gördü ve öncelikli olarak chainflex® kablo üretimi ürün yelpazesini yeniden gözden geçirmeye başladı.
 
Temel ilkelerden biri, chainflex® kabloların modüler tasarımının tanıtılmasıydı. chainflex®'in teknik tasarımı pek çok bağımsız bileşenin, çok çeşitli chainflex® serilerinde kullanımlarına izin veren modüler bir şekilde üretilebileceği bir şekilde güncellendi. Bu, maliyetlerde artışa neden olmadan daha fazla özel tasarım ürün talebini karşılamamıza izin vermektedir. igus®'ta bunu gerçekleştirmemize izin veren bu ilkeyi "Yarı Mamul Ürün" sistemi (SFP) olarak adlandırıyoruz. " Bugün tüm kablolar yaygın olarak bu ilkeye göre üretilmektedir.
 
Bunun içerisinde pek çok bileşenin büyük hacimlerde üretilmesi ve daha sonra geçici olarak depolanarak en nihayetinde belirli kablolar için sipariş alındıktan sonra birkaç hafta kadar kısa bir sürede mamul üründe bir araya getirilmesi yer almaktadır. Kural: zaman ve maliyet yoğun üretim adımları büyük hacimlerde ve zaman ve maliyet optimize bir şekilde üretilir.
 
"SFP Süreci" igus®'u hatrı sayılır derecede daha yüksek ham madde fiyatlarına rağmen mamul ürünler için maliyetleri aynı seviyede koruyacak bir konuma yerleştirmiştir.
 
Bu sistem igus®'un %97.2'lik bir oranda zamanında teslimat gerçekleştirmesini ve böylece 1.000'den fazla chainflex® kablosu için "24 saat içinde" teslimat vaadini yerine getirmesini sağlamaktadır.