Kişisel irtibat yetkilisi
igus® Turkey

Güzeller Org. San. Bölg. Galvano

Teknik San. Sit. Cumhuriyet Cad. 2/32

P.K. 41400 Gebze / Kocaeli

+90-444 63 51
+90-262 502 14 19

Çok malzemeli baskı - daha fazla dayanıklılığa sahip 3D baskılı bileşenler için


2 bileşenli 3D baskı nedir?

İki bileşenli parçalar, iki farklı malzemenin avantajlarını tek bir parçada birleştirir. İki farklı filament, 3D baskı ve enjeksiyon kalıplama kombinasyonu veya plastik ve metal gibi farklı malzemelerin kombinasyonu olabilir.
 
igus® tribo-filamentlerin benzersiz, olağanüstü aşınma direnci ve sürtünme katsayısı vardır. Ancak özellikle dayanıklılık ve sağlamlık için optimize edilmiş olan diğer 3D baskı malzemeleri de mevcuttur. Çok malzemeli baskıda, tribo-filamentler, yüksek aşınma direncini diğer mekanik ve fonksiyonel özelliklerle desteklemek için bir bileşen içindeki diğer malzemelerle birleştirilebilir.  
 
Çok malzemeli bileşenlerin kullanılmasını gerektiren bir uygulamanız mı var? Projenizin uygulama aşamasında size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.  

Bir proje isteği gönder

Ne tür çok malzemeli kombinasyonlar var?

İglidur® tribo-filamentler nasıl ve hangi materyallerle birleştirilebilir?

Birçok malzeme uyumludur ve iki bileşenli baskıda şu veya bu şekilde birleştirilebilir.Benzer filamentler (aynı baz polimere veya benzer işlem sıcaklıklarına sahip böyle bir malzeme) sıkıca bağlanabilir: malzemeler, bileşenin iki "fazını" birleştirerek birbirine bağlanır. Bu, işleme sıcaklıkları arasındaki fark çok büyük olduğunda artık çalışmaz: bu durumda iki malzemeden biri işleme sırasında boyutsal olarak kararlı kalmayabilir veya hatta zararlı sıcaklıklara maruz kalabilir. Bağlantıdan kesinlikle emin olmak için, iki fazın tahribatsız yollarla ayrılamayacak şekilde birleştirildiği birbirine kenetlenen bir tasarım iyi bir seçenektir.

Mekanik özellikler

İki bileşenli katkı üretimi

Tribo filamentler, oldukça sert veya esnek malzemelerle birleştirilir. Bu, iglidur filamentlerinin tribolojik avantajlarıyla birlikte hafif yapı yöntemiyle yapılanlar da dahil olmak üzere çok güçlü bileşenlerin yapılmasını sağlar. Kavrama yüzeyinin iyi bir tutuş sağlaması ancak hareketli bileşenlerin de kayması gerektiğinde iglidur filamentlerinin esnek malzemelerle kombinasyonu kavrayıcı parmakların üretimi için son derece uygundur.  

Enjeksiyon kalıplama ile kombine edilmiş 3D baskı

Enjeksiyon kalıplama ve 3D baskıdan silindir

Tüm iglidur malzemeleri seçilebildiği için, kalıplanmış 3D baskılı bileşenler enjeksiyon kalıplama alanında daha geniş malzeme seçenekleri ile birlikte yalnızca 3D baskı ile mümkün olan geometrilerin uygulanmasını mümkün kılar.

Akıllı işlevlerle 3D baskı

Sensörlü 3D yazıcı

Çok malzemeli baskı, entegre bir sensör katmanıyla aşınmaya dayanıklı polimerlerin hızlı bir şekilde üretilmesini sağlar. Öngörücü bakım sağlamak için aşırı yük oluşmadan önce veya aşınma sınırına ulaşıldığında bir uyarı veren son derece dayanıklı özel parçalar bu şekilde oluşturulur.  


İki bileşenli parçalar nerede kullanılır?

Çan Krankı

3D baskı ile üretilen çan krankı

Kuvvetleri saptırmak için bir bileşen; büyük sertliği eklemi engelleyici etkilere karşı korur. Yatak noktaları çok düzgün çalışan, dayanıklı ve aşınmaya dayanıklıdır. Burada sunulabilecek iyi bir çözüm, igumid P150 gibi karbon fiber takviyeli bir filament ile igus'un iglidur tribofilamentlerinden biri gibi tribolojik olarak optimize edilmiş bir malzemenin bir kombinasyonudur.

Vidalı Mil destek bloğu

3D baskı ile üretilen klavuz vida destek bloğu

Bir şaftın yatakları, açı hatalarını telafi etmeli ve şokları azaltmalıdır. İglidur® kaymalı yatak elemanı, 95 A Shore sertliğine sahip TPU gibi esnek bir filament ile kaplanabilir.


Neden igus'tan 3D baskı?

Kendinden yağlamalı yüksek performanslı plastiklerden yapılmış  aşınmaya dayanıklı bileşenlerde elli yıllık uzmanlıkla, igus® 3D baskıya yeni özellikler getiriyor.Özellikle sıradan malzemelerin hızla sınırlarına ulaşacağı hareketli uygulamalar için geliştirilmiş  çözümler sunuyoruz, plastiklerimiz standart 3D baskı plastiklerinin 50 katına  kadar  aşınma direnci sergiler.
 
iglidur®  polimerleri ve yapmak için kullandıkları ürünler,  kurum içi test laboratuvarımızda  aşınma, sürtünme ve dayanıklılık açısından kapsamlı bir şekilde test edilir. 3D baskılı bileşenlerin aşınma direnci birçok testte kanıtlanmıştır ve belgelenmiştir: bu video, standart ABS 3D baskı malzemesinin 3D baskılı kısmına kıyasla I180 tribo-filamentin kayar elemanı üzerinde bir aşınma testi göstermektedir.


baskı kalıp: hızlı ve uygun maliyetli enjeksiyon kalıp parçaları

İki bileşenli baskı ve daha fazlası için: igus® Rapid Tooling yöntemi olan baskı kalıbı, iglidur® enjeksiyon kalıplama plastiklerinden aşınmaya dayanıklı bileşenlerin katkı maddesi üretiminden hızlı ve kolay bir şekilde yapılmasını  sağlar. 3D modeli igus® 3D baskı hizmetine yükleyin, istediğiniz malzeme ve miktarı seçin ve fiyatı hesaplayın. Mühendislerimiz tarafından hızlı bir şekilde kontrol edildikten ve onaylandıktan sonra, parçalarınız on günden daha kısa bir süre içinde sevkıyat için hazırlanacak ve teslim edilecektir.

3D baskılı kalıplardan hızlı enjeksiyon kalıplı parçalar

İgus®'ta endüstriyel 3D baskı

Endüstriyel 3D baskı
3D baskı hakkında daha fazla bilgi edinin

Tribo-filamentler ve lazer sinterleme tozu

Tribo-filamentler ve lazer sinterleme tozu
İglidur® filamentleri hakkında bilgi

Enjeksiyon kalıplama için iglidur® malzemeleri

Iglidur® malzemeye genel bakış
Iglidur® malzemeye genel bakış

Danışma

Sorularınızı şahsen yanıtlamaktan mutluluk duyarım

Photo
Cihan Doğan

Polimer Yataklar ve Lineer Sistemler Ürün Sorumlusu

E-posta yaz

Nakliye ve danışmanlık

Şahsen:

Pazartesi-Cuma, sabah 7 - akşam 8 arası.
Cumartesi sabah 8 - akşam 12 arası.

Online:

24h